Asi nenà tÅ™eba Å™Ãkat, že v poslednÃch letech dosahujeme velkého technického pokroku, a to i v oblasti umÄ›lé inteligence. Ta se dnes testuje na mnoha mÃstech a ukazuje se, že může být skuteÄnÄ› užiteÄná. Spekuluje se dokonce o tom, že v budoucnu může nahradit nÄ›které práce, které dnes zastávajà lidé.
Â
Â
To samozÅ™ejmÄ› vyvolává pomÄ›rnÄ› pochopitelnou nevoli. Je jasné, že by to znamenalo propuÅ¡tÄ›nà mnoha zamÄ›stnanců, Äasto bez nadÄ›je na to, že seženou jiné zamÄ›stnánÃ. Rekvalifikace nejsou mnohdy Å™eÅ¡enÃm, a zdaleka ne každý se na nÄ› hodÃ. Pokud by k tomu tedy doÅ¡lo, mÃra nezamÄ›stnanosti by znaÄnÄ› vzrostla, stejnÄ› jako mÃra chudoby.
Â
Také by to mÄ›lo velký vliv na státnà rozpoÄet, neboÅ¥ by bylo nutné tÄ›mto lidem bez práce vyplácet sociálnà dávky. A vzhledem k jejich množstvà by rozhodnÄ› neÅ¡lo o malou Äástku. A jelikož vÃme, jak na tom náš rozpoÄet v souÄasné dobÄ› je, je jasné, že by pro nÄ›j nÄ›co takového pÅ™edstavovalo znaÄnou ránu.
Â
Â
PÅ™esto to vÅ¡ak neznamená, že jde o nerealistickou budoucnost. Koneckonců, podobnou situaci jsme zažili již pÅ™edtÃm, na zaÄátku průmyslové revoluce. Tehdy stroje nahradily mnoho typů lidské práce, a to také znamenalo hromadné propouÅ¡tÄ›nÃ. JistÄ›, nebyla to vůbec snadná doba, jak můžeme vidÄ›t z dobových dokumentů, avÅ¡ak nenà pochyb o tom, že v dlouhodobém hledisku se to vyplatilo.
Â
Je vÅ¡ak otázkou, zda bude to samé pravda o umÄ›lé inteligenci. Ta by totiž mÄ›la Å™eÅ¡it podstatnÄ› složitÄ›jšà úkoly než běžný stroj, a dokonce má být schopna se i uÄit. PÅ™edpokládá se, že nenà daleko doba, kdy nepoznáme, zda mluvÃme se skuteÄným ÄlovÄ›kem Äi s robotem. Problém je, že zatÃmco s ÄlovÄ›kem se dá dohodnout, u umÄ›lé inteligence to půjde mnohem hůře, neboÅ¥ ta bude mÃt svůj program, podle kterého pojede.
Â
Jaká bude budoucnost, je samozÅ™ejmÄ› otázkou, Je vÅ¡ak velmi pravdÄ›podobné, že nás v nejbližšÃch desetiletÃch Äeká dalÅ¡Ã technologický skok. My jen musÃme doufat, že jsme na nÄ›j pÅ™ipraveni.