Jednou za ÄtyÅ™i roky má únor, nejkratÅ¡Ã mÄ›sÃc v roce, o jeden den vÃc. A to nejen u nás, ale na celém svÄ›tÄ›. Roku, kdy k tomuto jevu docházÃ, se Å™Ãká pÅ™estupný. Mnoho lidà se vÅ¡ak ptá, zda je skuteÄnÄ› nezbytný. PÅ™eci jen, v nÄ›kterých ohledech to situaci ponÄ›kud komplikuje. Koneckonců, co by se mohlo stát, pokud bychom jej zruÅ¡ili?
Â
Â
Faktem je, že byl zaveden z urÄitého důvodu. PůvodnÄ› lidé pÅ™esnÄ› nevÄ›dÄ›li, proÄ je potÅ™eba, pouze pochopili, že je nutný. Dnes již vÃme, proÄ existuje. Důvodem je obÄ›h ZemÄ› kolem Slunce, Äi spÃÅ¡e jeho rychlost.
Â
Ve Å¡kole nás uÄÃ, že naÅ¡e planeta obÄ›hne kolem Slunce jednou za 365 dnÃ. To vÅ¡ak nenà tak docela pravda. Celý obÄ›h totiž ve skuteÄnosti trvá o Ätvrt dne déle. A je to právÄ› tato Ätvrtina, která nám každé ÄtyÅ™i roky pÅ™idává do kalendáře jeden den. Únor pak byl pomÄ›rnÄ› snadná volba, neboÅ¥ má nejmenÅ¡Ã poÄet dnÃ.
Â
Â
Můžeme se samozÅ™ejmÄ› ptát, co by se stalo, kdybychom pÅ™estupný rok zkrátka zruÅ¡ili. Následky by vÅ¡ak nebyly pÄ›kné. Po nÄ›kolika letech, Äi spÃÅ¡e desetiletÃch, by docházelo k ÄÃm dál vÄ›tÅ¡Ãmu rozdÃlu mezi kalendářem a skuteÄným roÄnÃm obdobÃm. Nakonec by se stalo, že bychom Vánoce slavili ve skuteÄnosti na jaÅ™e.
Â
Abychom tedy synchronizovali náš kalendář se skuteÄnou rotacà ZemÄ›, bylo nutné pÅ™idat jednou za ÄtyÅ™i roky jeden den, aby se vÅ¡e opÄ›t vyrovnalo. To je také důvod, proÄ jej nemůžeme jen tak zruÅ¡it. V takovém pÅ™ÃpadÄ› by jej bylo nutné nahradit nÄ›ÄÃm jiným, pravdÄ›podobnÄ› jiným kalendářnÃm systémem.
Â
Problém je v tom, že vymyslet takový, který by bral v úvahu fakt, že Zemi trvá obÄ›h o Ätvrt dne déle, rozhodnÄ› nenà nijak snadné. V souÄasnosti se dokonce zdá, že je to nemožné. NavÃc lidé jsou již na tento způsob měřenà Äasu zvyklÃ, a zmÄ›na by jen způsobila vÄ›tÅ¡Ã zmatek. ZatÃm nám tedy nezbývá, než si pÅ™estupný rok ponechat. Bez nÄ›j se totiž v souÄasnosti zkrátka neobejdeme.